Cyfrowo, indywidualnie dobrana endoproteza stawu ramiennego

Endoproteza stawu ramiennego dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta, odbywa się to za pomocą specjalistycznego programu komputerowego. Wykonuje się MRI (rezonans magnetyczny) całej kończyny górnej. Scan MRI zostaje wysłany do firmy w Szwajcarii która za pomocą profesjonalnego programu komputerowego, koryguje cyfrowo wszystkie deformacje stawu, zaburzenia, które wystąpiły w wyniku zmian zwyrodnieniowych. Następnie buduje cyfrowo prawidłowy staw ramienny uzupełniony endoprotezą całkowitą. Na tej podstawie drukowany jest za pomocą drukarki 3D staw ramienny z przymiarami według, których należy przygotować nasadę bliższą kości ramiennej i panewkę pod implantację endoprotezy. Do kliniki przysyłane są; staw ramienny, przymiary wykonane na drukarce 3D i protokół z wymiarami endoprotezy.

Indywidualnie dobrana endoproteza pozwala na dokładne odtworzenie wszystkich fizjologicznych krzywizn, optymalny zakres ruchu, co znacznie przedłuża jej trwałość i skraca czas operacji, jest to bardzo ważne dla pacjenta, gdyż minimalizuje ryzyko powikłań i pozawala na szybszy powrót do codziennego życia.

Rehabilitację kontynuujemy zaraz po wygojeniu rany pooperacyjnej. Pacjent jest pod stałą kontrolą lekarzy operujących.


Endoproteza odwrócona stawu ramiennego

Endoproteza odwrócona stawu ramiennego to endoproteza, w której zamienione są powierzchnie stawowe w taki sposób, że panewka, która pierwotnie znajduje się w kości łopatkowej zakładana jest w nasadzie bliższej kości ramiennej, a głowa kości ramiennej implantowana jest w kości łopatkowej, tam, gdzie pierwotnie była panewka.


Wskazaniem do założenia endoprotezy odwróconej jest niewydolność mięśni stabilizujących i mięśni, które odpowiadają za czynny ruch obręczy barkowej, które powstały np. w wyniku wcześniejszych uszkodzeń mięśni kompleksu stożka rotatorów, najczęściej są to uszkodzenia zastarzałe, które odpowiadają za niewydolność funkcjonalną kończyny górnej, nawet w czynnościach codziennych jak; mycie, ubieranie się itp.

Dzięki zamianie powierzchni stawowych inne mięśnie, które wcześniej ograniczały zakres ruchomości w czynnościach codziennych kompleksu barkowego, wręcz przeszkadzały powodując blokadę ruchów w stawie ramiennym są przyjazne dla endoprotezy odwróconej, co pozwala na odzyskanie pełnej funkcji w czynnościach codziennych kończyny górnej.

Operacja założenia endoprotezy odwróconej stawu łokciowego jest w klinice TRIGON ORTHOPEDIA procedurą jednodniową, którą wykonujemy w znieczuleniu ogólnym z blokadą splotu ramiennego.

Aby zminimalizować efekty uboczne leczenia operacyjnego takie jak obrzęk, ból, odczyn zapalny, stosujemy u pacjentów głębokie chłodzenie tkanek, stosując terapię cTreatment®– przed i pooperacyjnie według procedury:
2 godziny przed operacją, 6 godzin po operacji i 2 godziny na drugi dzień po operacji.
Jeżeli jest taka potrzeba dodatkowo przy każdej zmianie opatrunku po 4, 8 i 12 dniach po operacji schładzamy kompleks barkowy aparatem cTreatment®. Chłodzenie także w znacznym stopniu przyśpiesza proces gojenia i powrót do pełnej sprawności.
Do wygojenia rany koniecznym jest zabezpieczenie kończyny górnej w ortezie ramiennej lub na temblaku.
Po endoprotezoplastyce odwróconej nie można wykonywać ciężkich prac i dźwigać ciężkie przedmioty.

Kilka dni po operacji pacjent wykonuje ćwiczenia czynne w odciążeniu w warunkach domowych według procedur kliniki TRIGON ORTHOPEDIA.
Po wygojeniu rany pooperacyjnej pacjent rozpoczyna usprawnianie (rehabilitację) kompleksu barkowego, w celu przywrócenia pełnej funkcji kończyny górnej w czynnościach codziennych według procedury TRIGON ORTHOPEDIA.
Pełną funkcję w czynnościach codziennych pacjent odzyskuje po 2-3 miesiącach od operacji.

Warte szczególnej uwagi:

Klinika ortopedyczna

Klinika ortopedyczna

Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne