Kriolezja

Kriolezja (krioanalgezja, krioneuroablacja) jest zabiegiem, którego celem jest czasowe wyłączenie funkcji czuciowych wybranych struktur obwodowego układu nerwowego przy zastosowaniu niskich temperatur. Jest funkcjonalnym odpowienikiem blokad nerwowych, pozbawionym działania ubocznego i ogólnoustrojowego. Jest zabiegiem z wyboru  u pacjentów z rozrusznikiem serca, których stan może nie pozwalać na blokady farmakologiczne. Zabeg jest krótki, bezpieczny i minimalnie inwazyjny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Może być stosowany jako element wspomagający rehabilitację. Zniesienie bólu pozwala na lepszą współpracę rehabilitowanego pacjenta, natychmiastową poprawę jakości jego życia, a tym samym na szybsze i dłużej utrzymujące się efekty rehabilitacji, a często całkowite wyleczenie. Brak efektów ubocznych i działań ogólnoustrojowych pozwala na wielokrotne stosowanie kriolezji u tego samego pacjenta.

Kriolezja jest bardzo bezpieczną metodą leczenia p/bólowego nie ma działań ubocznych,  gdyż czynnikiem działającym na unerwienie  czuciowe poszczególnych części ciała jest niska  temperatura  /–70 stopni/.

Każda część naszego ciała jest unerwiona przez nerwy czuciowe, które wywołują  odczucie bólu w trakcie zmian chorobowych w obrębie stawów, ścięgien, mięśni.  Działanie na nerwy czuciowe niską temperaturą wywołuje przerwanie przewodnictwa, wywołuje długoterminowy efekt p/bólowy, do czasu regeneracji nerwu, gdyż proces kriolezji jest odwracalny. Ustąpienie bólu, kręgosłupa, stawów, ścięgien i mięśni trwa nawet do 2 lat.

Kriolezję można powtarzać, gdyż nie ma działań ubocznych i nie wywołuje efektu trwałego. W naszym ośrodku, kriolezja jest jednym z elementów złożonego procesu leczenia, który znacznie ułatwia proces leczenia i utrwala jego efekty.

Ból kręgosłupa jest wywołany zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie dysków, stawów międzykręgowych, więzadeł, który eleminujemy przez działanie niską temperaturą na unerwienie sinuwertebralne. Są to nerwy które odchodzą od korzeni rdzeniowych,  unerwiają czuciowo poszczególne części kręgosłupa i stawów.

kriolezja_01

Rys. 1. w odcinku szyjnym

Rys. 2. w odcinku lędźwiowym

Rys. 2. w odcinku lędźwiowym

Odwracalne zablokowanie nerwów sinuwertebralnych nie powoduje jakichkolwiek zaburzeń motorycznych, tylko ustąpienie dolegliwości bólowych kręgosłupa nawet do 2 lat, a autorska rehabilitacja w naszym ośrodku i systematyczne ćwiczenia w domu znacznie przedłużają ten okres.

Rys. 3. działanie niskiej temperatury na nerw

Rys. 3. działanie niskiej temperatury na nerw

Kriolezję wykonujemy na sali operacyjnej w idealnie sterylnych warunkach, zmniejszając do zera możliwość jakichkolwiek powikłań i zakażeń.

Zabieg polega na znieczuleniu miejscowym okolicy wprowadzenia aplikatora, znacznie zmniejszając przykre odczucia pacjenta w trakcie zabiegu. Aplikator wprowadzamy przezskórnie w okolice nerwu i zamrażamy go.

Jeden punkt mrozimy 2 razy po 2 minuty. Cały zabieg trwa od 30 minut do godziny (zależy od ilości punktów). Po zabiegu pacjent leży na sali pooperacyjnej do 30 minut i wraca do domu do codziennych czynności bez jakichkolwiek ograniczeń.

Warte szczególnej uwagi:

Orthokine

Leczenie operacyjne