DISCOGEL®

Objawy

Dysk składa się z silnego pierścienia włóknistego o strukturze kilkudziesięciu warstw. Wewnątrz pierścienia znajduje się jądro miażdżyste o strukturze gęstego żelu. Taka budowa dysku nadaje mu dużą wytrzymałość na przeciążenia, dużą elastyczność i mobilność.

Po przekroczeniu wytrzymałości fizjologicznych dysku na początku dochodzi do pękania pojedynczych warstw pierścienia włóknistego. W tym miejscu ściana pierścienia robi się słabsza i w tym miejscu jądro miażdżyste powoduje uwypuklenie, które uciska sąsiednie tkanki miękkie. Pacjent zaczyna mieć ból kręgosłupa o różnym nasileniu.

Ból pojawia się: przy zmianie pozycji, dłuższym staniu, siedzeniu, dłuższej jeździe samochodem, w trakcie czynności codziennych. Powiększająca się wypuklina w końcu zaczyna uciskać korzeń co powoduje promieniowanie bólu do jednej z kończyn dolnych.

Diagnostyka MRI

Możliwości naprawcze DISCOGELu®

DISCOGEL® to żelowy implant składający się z produktów naturalnych: etanolu i produktów celulozopochodnych. Jego działanie osmotyczne powoduje migrację płynu do wnętrza dysku, co zmniejsza wypuklinę w pierścieniu, odbarcza uciskane tkanki sąsiednie w tym także korzeń. 

Implantacja DISCOGELu® w uszkodzony dysk.

W naszej Klinice implantacja DISCOGELu® odbywa się na bloku operacyjnym. Przed zabiegiem pacjent otrzymuje premedykację / leki powodujące uspokojenie/, cała procedura natomiast odbywa się w znieczuleniu miejscowym, aby zachować pełen kontakt z pacjentem. Po znieczuleniu miejscowym pod kontrolą ramienia C (RTG) do dysku wprowadzamy igłę. Po umieszczeniu igły w centralnej części uszkodzonego dysku powoli w ciągu kilku minut wprowadzamy żelowy implant pod kontrolą ramienia C (RTG). Na monitorze śledzimy rozchodzenie się żelu, który przechodzi w uszkodzone miejsca i w wypuklinę.

Po zabiegu pacjent co najmniej przez 3 godziny przebywa na sali pooperacyjnej.

Zalecenia

Pierwsze 2 tygodnie bardzo oszczędny tryb życia: pacjent może chodzić po domu, powinien dużo leżeć, ograniczyć siedzenie do niezbędnego minimum.

2 – 4 tydzień można przejść do codziennego trybu życia z ograniczeniem; jazdy samochodem / odpoczynek co godzinę przy dłuższej trasie /, w dalszym ciągu ograniczać siedzenie i dłuższe chodzenie z zakazem dźwigania.

Po 4 tygodniu powrót do dotychczasowego trybu życia, powolny powrót do sportu. W tym okresie wskazana jest terapia manualna kręgosłupa w celu powrotu do optymalnej ruchomości kręgosłupa i kontynuacji codziennych ćwiczeń w domu.

Warte szczególnej uwagi:

Artroskopia kolana

Operacja kręgosłupa