Komórki macierzyste

W naszej terapii wykorzystujemy dorosłe komórki macierzyste (somatyczne komórki macierzyste), które znajdują się w tkankach dojrzałych organizmów, są to komórki multipotencjalne, które mogą dać początek tylko kilku różnym typom komórek z reguły o podobnych właściwościach tzn., że jeżeli pobieramy komórki macierzyste ze szpiku kostnego oraz tkanki tłuszczowej mają one największe właściwości naprawcze w obrębie tkanki kostnej, chrzęstnej i tkanek miękkich (błona maziowa, ścięgna, mięśnie, proliferacja naczyń):

  • zmiany zwyrodnieniowe we wszystkich stawach
  • torbiele kostne
  • wzrost opóźniony
  • staw rzekomy
  • przyśpieszenie przebudowy regeneratu w wydłużanych kościach.

Wstrzyknięcie komórek macierzystych w w/w zaburzeniach nadaje procesowi gojenia właściwy kierunek i przyśpiesza procesy naprawcze.

Występują także komórki totipotencjalne znajdują się w łożysku lub są to zarodkowe komórki macierzyste, które mają właściwości różnicowania się w kierunku każdego typu komórek, teoretycznie mogą odbudować każdą tkankę, która u pacjenta uległa uszkodzeniu ale do zastosowania tego rodzaju komórek jest jeszcze bardzo daleko.

Komórki macierzyste które pobieramy od pacjenta nie stwarzają ryzyka ich odrzucenia i mają duże właściwości naprawcze.

Komórki macierzyste z tłuszczu

Tego typu komórki uzyskujemy z tkanki tłuszczowej na sali operacyjnej w celu zapewnienia pełnej sterylności procesu ich pobrania i podania. Pacjenta przygotowujemy na sali operacyjnej, następnie lekarz anestezjolog podaje miejscowe znieczulenie w okolicy tkanek brzucha.

Cienkim aplikatorem bezboleśnie rozrzedzamy tkankę tłuszczową solą fizjologiczną z adrenaliną. Po kilkunastu minutach pobieramy tkankę tłuszczową i odstawiamy w celu jej separacji. Odseparowaną tkankę tłuszczową przenosimy do pojemnika z dyskiem separującym komórki macierzyste, następnie odwirowujemy uzyskując właściwe komórki macierzyste.

W międzyczasie pobieramy pacjentowi krew, odwirowujemy ją uzyskując surowicę bogatopłytkową. Następnie zawieszamy komórki macierzyste w surowicy bogatopłytkowej w celu przedłużenia żywotności komórek macierzystych i wydłużenia okresu procesów naprawczych w tkankach.

W sedacji pacjenta pod kontrolą USG lub RTG podajemy do stawów. Po 30 minutach odpoczynku na sali pooperacyjnej pacjent idzie do domu.

Aby komórki macierzyste spełniły nasze oczekiwania należy je podawać pod kontrolą wzroku (USG lub RTG). Podane pozastawowo mają dużo mniejsze właściwości naprawcze.

Pobrana tkanka tłuszczowa

Pobrana tkanka tłuszczowa

Pobrana tkanka tłuszczowa

Pobrana tkanka tłuszczowa + surowica bogatopłytkowa

Pobrana tkanka tłuszczowa

Usunięcie zbędnego płynu

Pobrana tkanka tłuszczowa

Przeniesienie tkanki tłuszczowej

Pobrana tkanka tłuszczowa

Wypełnienie strzykawki solą fizjologiczną

Pobrana tkanka tłuszczowa

Tkanka tłuszczowa przygotowana do odwirowywania

Pobrana tkanka tłuszczowa

Po odwirowaniu

Pobrana tkanka tłuszczowa

Górna warstwa to tłuszczowe komórki macierzyste

Pobrana tkanka tłuszczowa

Odciągnięcie niepotrzebnej substancji

Pobrana tkanka tłuszczowa

Pod dyskiem komórki macierzyste

Pobrana tkanka tłuszczowa

Łączenie komórek macierzystych z surowicą bogatopłytkową

Zawieszenie komórek macierzystych w surowicy bogaropłytkowej

Pobrana tkanka tłuszczowa

Podanie komórek macierzystych pod kontrolą USG

Pobrana tkanka tłuszczowa

Podanie komórek macierzystych do stawu kolanowego

Warte szczególnej uwagi:

Klinika ortopedyczna

Leczenie operacyjne