Mówimy o stopie płasko-koślawej wówczas gdy tyłostopie ustawia się powyżej 15 stopni na zewnątrz, występuje spłaszczenie lub brak łuku stopy, a przodostopie jest rozpłaszczone i szerokie. Jest to stopa, która najczęściej daje dolegliwości bólowe, szybko dochodzi do zmian zwyrodnieniowych oraz stwarza duże trudności w doborze obuwia. W przeciwieństwie do innych deformacji stóp wymaga ona wczesnej rekonstrukcji w celu zapobieżenia zmianom wtórnym.
Rekonstrukcja (operacja) stopy płasko-koślawej polega na prawidłowym ustawieniu kości tyłostopia, a głównie w stawie skokowo-łódkowatym i piętowo-sześciennym, przy dużej koślawości wymaga także zmiany ustawienia w stawie piętowo-skokowym tylnym. Rekonstrukcję wykonujemy z użyciem implantów najnowszej generacji, które dają nam gwarancję prawidłowej stabilizacji po rekonstrukcji, użycie tych implantów znacznie przyspiesza okres przebudowy w stawach stopy i daje możliwość podjęcia wczesnej rehabilitacji w celu powrotu do prawidłowej funkcji. Po operacji stopa jest ustabilizowana w opatrunku żywicowym na okres od 4 do 6 tygodni. Pacjent w tym okresie chodzi o kulach łokciowym z markowanym obciążaniem (dotykanie stopą podłogi) w celu zachowania prawidłowej funkcji chodu. Po tym okresie wykonujemy zdjęcie RTG w celu kontroli ustawienia stopy i stopnia przebudowy jej elementów. Następnie zakładamy usztywnienie także żywicowe na 4 tygodnie w tym okresie pacjent chodzi bez kul w pełni obciążając operowaną stopę. Na kolejnej kontroli zdejmujemy usztywnienie żywicowe i zaczynamy rehabilitację.
Rehabilitacja po leczeniu operacyjnym polega na przywróceniu optymalnej ruchomości w stawach stopy, poprawę bilansu mięśniowego i nauki poprawnego chodzenia. Gdyż po operacji znacznie zmienia się stereotyp chodu, w związku z tym stopa dochodzi do pełnej sprawności po kilku miesiącach po operacji. Po rekonstrukcji stopa jest estetyczna, funkcjonalna i niebolesna.
Warte szczególnej uwagi: