Jednoprzedziałowa Endoproteza Kolana – cyfrowy indywidualny dobór

Endoproteza stawu kolanowego dobierana jest indywidualnie dla każdego pacjenta, odbywa się to za pomocą specjalistycznego programu komputerowego.

MRI

Wykonuje się MRI (rezonans magnetyczny) całej kończyny dolnej. Scan MRI zostaje wysłany do firmy w Szwajcarii która za pomocą profesjonalnego programu komputerowego, koryguje cyfrowo wszystkie deformacje stawu, zaburzenia osi całej kończyny, które wystąpiły w wyniku zmian zwyrodnieniowych.

Endoproteza kolana w formacie 3D

Następnie buduje cyfrowo prawidłowy staw kolanowy uzupełniony endoprotezą jednoprzedziałową lub całkowitą. Na tej podstawie drukowany jest za pomocą drukarki 3D staw kolanowy z przymiarami według, których należy przygotować kolano pod implantację endoprotezy.

Do kliniki przysyłane są; staw kolanowy, przymiary wykonane na drukarce 3D i protokół z wymiarami endoprotezy.

Indywidualnie dobrana endoproteza kolana pozwala na dokładne odtworzenie osi kończyny i wszystkich fizjologicznych krzywizn, optymalny zakres ruchu, co znacznie przedłuża jej trwałość i skraca czas operacji, jest to bardzo ważne dla pacjenta, gdyż minimalizuje ryzyko powikłań i pozawala na szybszy powrót do codziennego życia.

Rehabilitację kontynuujemy zaraz po wygojeniu rany pooperacyjnej, pacjent po operacji chodzi o kulach łokciowych z częściowym obciążaniem kończyny operowanej do czasu uzyskania zgięcia w stawie powyżej 100 stopni, pełnego wyprostu i siły mięśni 70%. Po uzyskaniu tych parametrów pacjent może wrócić do codziennych czynności bez zaopatrzenia ortopedycznego i kontynuuje ćwiczenia w domu. Pacjent jest pod stałą kontrolą lekarzy operujących.

Wstawienie endoprotezy kolana nie gwarantuje pełnego powrotu do sprawności ruchowej. To w dużej mierze od pacjenta i jego determinacji będzie zależało powodzenie zabiegu. Ważne, aby przyłożyć się do rehabilitacji i nie poddawać się nawet gdy będzie ciężko. Aby wszystko było dobrze i endoproteza działa jak należy będzie trzeba na siebie uważać i się oszczędzać. Przede wszystkim będzie trzeba pilnować swojej masy ciała, gdyż nadwaga niesie ryzyko obluzowania się protezy.

Warte szczególnej uwagi:

Klinika ortopedyczna

Klinika ortopedyczna

Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne