Jeżeli od dłuższego czasu występują bóle stawu biodrowego (okolica pachwiny, krętarza wielkiego, najczęściej promieniujące wzdłuż bocznej powierzchni uda do kolana) i nasilają się w trakcie rozruchu, dłuższego chodzenia w pozycjach statycznych i budzą w nocy, wymagana jest konsultacja ortopedyczna.

Nie można doprowadzić do ograniczenia ruchu i kompensacyjnych dolegliwości bólowych w sąsiednich stawach (kolano, stawy krzyżowo-biodrowe, kręgosłup), gdyż świadczy to o tym, że w stawie biodrowym nie ma już chrząstki i jest duże ograniczenie ruchu, najczęściej z przykurczem zgięciowo-odwiedzeniowym. Z wyżej wymienionymi objawami pacjent wymaga dokładnej diagnostyki i zakwalifikowania do endoprotezy stawu biodrowego. Po konsultacji ortopedycznej, pacjent kierowany jest na RTG i MRI stawów biodrowych w celu oceny stawu i zakwalifikowania go do odpowiedniej endoprotezy, każdy pacjent wymaga indywidualnie dobranej endoprotezy.

Przed leczeniem operacyjnym przystępujemy do rehabilitacji w celu osiągnięcia optymalnego bilansu mięśniowego stawu biodrowego (stabilizatory dynamiczne stawu biodrowego) i nauczenia pacjenta ćwiczeń, które będzie wykonywał po założeniu endoprotezy stawu, ponadto pacjent uczony jest samoobsługi po operacji w warunkach domowych.

Procedura operacyjna wymiany stawu biodrowego (endoprotezoplastyki stawu biodrowego) jest u nas procedurą jednodniową. Pacjent przychodzi w dniu operacji na czczo, otrzymuje pół godziny przed operacją dożylnie antybiotyk, a następnie w znieczuleniu ogólnym wykonujemy wymianę stawu zakładając endoprotezę indywidualnie dobraną do budowy anatomicznej miednicy. Wymianę stawu wykonujemy z dojścia przedniego małoinwazyjnego, nie wykonujemy przecięcia żadnego z mięśni stabilizujących staw biodrowy, tego typu operacja jest bardziej bezpieczna dla pacjenta i wiąże się z niewielką utratą krwi. Po otworzeniu stawu, za pomocą specjalistycznych testów bakteriologicznych badamy czystość stawu przed i po, założeniu endoprotezy co wiąże się z krótką antybiotykoterapią i dobrym rokowaniem na przyszłość. Pacjenci po leczeniu operacyjnym nie wymagają transfuzji krwi, ponieważ stosujemy system autotransfuzji, który pozwala nam na ponowne przetoczenie krwi pacjentowi, która spływa drenem do aparatu. Po operacji pacjent leży na sali pooperacyjnej do dnia następnego.

RTG AP stawów biodrowychRTG AP stawów biodrowych

RTG AP stawów biodrowych

RTG osiowy stawów biodrowychRTG osiowy stawów biodrowych

RTG osiowy stawów biodrowych

Transportem sanitarnym pacjent odwożony jest do domu.

Pierwsza kontrola jest pięć dni po operacji i odbywa się w klinice, jeżeli pacjent ma trudności z transportem lekarz operator przyjeżdża do pacjenta do domu. Po wygojeniu rany (do dwóch tygodni) pacjent przyjeżdża na rehabilitację, po odbyciu której porusza się samodzielnie bez kul i jest samowystarczalny.

Warte szczególnej uwagi:

Klinika ortopedyczna

Klinika ortopedyczna

Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne