Operacja Haluksa w klinice Trigonorthopedia

Zaburzenia rozwojowe stóp należy korygować, zanim powstaną wtórne zmiany zwyrodnieniowe, które powodują nieodwracalne deformacje stóp i ból.

Paluch koślawy (Hallux)

Potocznie „haluks” jest deformacją wtórną, która powstaje w wyniku, szpotawego ustawienia pierwszego promienia, a w konsekwencji szerokiego przodostopia, które nie pasuje do standardowego obuwia.

Z biegiem lat paluch ulega odwiedzeniu, (paluch koślawy – haluks) na główce pierwszej kości śródstopia powiększa się wyrośl kostna w wyniku mechanicznego drażnienia. Narastający przykurcz mięśni i torebki stawowej, powoduje podwichnięcie, które utrwala i pogłębia deformację typu palucha koślawego (haluksa).

Operacja haluksa

Przed operacją haluksa

Leczenie zachowawcze palucha koślawego (haluksa), nie przynosi efektów, pogłębia wtórne deformacje i zmiany zwyrodnieniowe, co znacznie utrudnia operację rozszerza ją i może nie przynieść w pełni oczekiwanego efektu, mimo prawidłowej korekcji palucha koślawego (haluksa).

Operacja haluksa – zabieg ortopedyczny

Paluch koślawy (haluks), jak tylko stopa osiągnie dojrzałość kostną powinien być leczony operacyjnie. Plan operacji powinien być indywidualnie przygotowany do każdej deformacji stopy, której następstwem jest paluch koślawy (haluks). Korekta pierwotnej deformacji stopy i zmian wtórnych daje trwały efekt leczenia i nie powoduje nawrotu deformacji.

Po dokładnym badaniu stopy, wykonuję zdjęcie RTG stóp w pełnym obciążeniu (pacjent stoi), następnie ustalam deformację pierwotną oraz deformacje wtórne, które w czasie operacji zostają skorygowane tak, aby stopa miała prawidłowy kształt i funkcję, co łączy się z ustąpieniem dolegliwości bólowych i prawidłowym chodzeniem. Operacje stopy wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, a pacjent śpi snem naturalnym wywołanym lekiem podawanym dożylnie, nie czując bólu, wybudza się jak po dobrze przespanej nocy, bez dolegliwości bólowych. Operacja palucha koślawego (haluksa) jest procedurą jednodniową.

Haluks - po operacji

Po operacji haluksa

Paluch koślawy

Kilka tygodni po operacji haluksa

Po leczeniu operacyjnym palucha koślawego, stopa na 10 dni zostaje usztywniona w opatrunku żywicowym, co zmniejsza efekt bólu i przyśpiesza gojenie. Po 10 dniach pacjent funkcjonuje w bucie ortopedycznym do 6 tygodni od leczenia operacyjnego, bez większych ograniczeń.

Po 6 tygodniach od leczenia operacyjnego pacjent odbywa 3 tygodniową rehabilitację, po której ma prawidłową ruchomość stopy i stabilizację mięśniową. Po 6 miesiącach od leczenia operacyjnego pozwalam pacjentkom chodzić w butach na wysokim obcasie.

Stopa 2 lata po operacji i druga stopa przed operacją haluksa.

Operacja palucha koślawego - haluksy

Stopy przed i po operacji haluksa

operacja stopy

Stopy przed i po operacji haluksa

Warte szczególnej uwagi:

Leczenie operacyjne

Bioortopedia