Najczęściej przyczyną nierównej długości palców jest skrócenie pierwszej kości śródstopia względem pozostałych. Skrócenie pierwszego promienia, powoduje że palce II, III, rzadziej IV są dłuższe, ale nie upośledza to funkcji stopy.
W początkowym okresie powodują tylko defekt kosmetyczny, z biegiem lat dochodzi do bolesnych zmian zwyrodnieniowych, które w znacznym stopniu utrudniają chodzenie i dobór obuwia.

Operacja stopy - skracanie palców

Zdjęcie nr 1

Operację skrócenia palców wykonuje w znieczuleniu miejscowym z sedacją, jest to zabieg mało obciążający dla pacjenta, wyklucza na 2 – 3 tygodnie z życia zawodowego. Skracanie palców wykonuję na poziomie stawu międzypaliczkowego bliższego ze stabilizacją implantami z własną pamięcią, które 2 minuty po włożeniu ulegają w kości rozprężeniu stabilizując odłamy kostne. Stabilizacja jest na tyle trwała że pacjent bezpośrednio po operacji może chodzić.

Skracanie palców

Zdjęcie nr 2

Palce - skracanie

Zdjęcie nr 3

Po leczeniu operacyjnym obrzęk palców utrzymuje się od kilku tygodni do kilku miesięcy, zależy od długości skrócenia i krążenia obwodowego kończyn dolnych. Po 6 tygodniach robimy RTG kontrolne palców. Poprawność wykonania skrócenia palca oraz ustawienie odłamów sprawdzamy pod rentgenem na sali operacyjnej.

Skracanie palców

Zdjęcie nr 4 Implanty stabilizujące paliczki po skróceniu palców.

Warte szczególnej uwagi:

Operacja stopy

Endoproteza kolana